Прочетен: 1593 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 25.04.2015 19:02
Учените са по-убедени от всякога, че сондирането за нефт и газ предизвиква стотици земетресения в САЩ, като доказателствата се увеличават с всяко ново изследване, предаде агенция Асошиейтед прес.
Досега тези земетресения са предимно слаби и щетите от тях са малки - напукана мазилка, паднали тухли и опънати нерви. Сеизмолозите обаче предупреждават, че трусовете могат значително да засилят риска от по-големи и по-опасни земетресения.
Досега нефтената и газовата индустрии спореха, че тази връзка между сондирането и земетресенията се нуждае от допълнителни проучвания. Но увеличаващите се доказателства може да навредят на компаниите, които сондират за нефт и газ и проектите им да бъдат одобрявани по-трудно.
Потенциалът за предизвикани от човека земетресения "е важно и основателно притеснение, което трябва да се вземе много насериозно от законодателите и индустрията", казва Джейсън Бордоф от Центъра за глобална енергийна политика в Колумбийския университет.
Според него рискът може да бъде намален, като операциите бъдат контролирани по-строго и като бъдат наложени по-строги стандарти. Важно е също
отпадъчната вода от сондажите да бъде рециклирана, а не инжектирана под земята.
В четвъртък Американският геоложки институт издаде първите подробни карти, идентифициращи над 10 района в централните и източни части на САЩ, разтървани от земетресения, които според специалистите са предизвикани от сондиране. Свързаният с тях доклад твърди, че предизвиканите от човека земетресения се увеличават.
Учените обясняват увеличаването на земетресенията главно с инжектирането на отпадъчната вода под земята, което може да активира спящи разломи. Само няколко труса са свързани с фракинга, при който по-големи количества вода, пясък и химикали се впръскват в скални формации.
От 2009 г. земетресенията рязко се увеличиха в стабилни дотогава райони в САЩ,
като Алабама, Арканзас, Колорадо, Канзас, Ню Мексико, Охайо, Оклахома и Тексас.
Източник: Асошиейтед прес, БТАhttp://www.vesti.bg/razvlechenia/lyubopitno/za-vryzkata-mezhdu-sondiraneto-i-zemetreseniiata-6035131
Тагове:
Аграрни браншови организации алармират Е...
На какво се дължат промените в климата?
„Срещата на върха за плана за победа“ на...
"СКАНДАЛНИТЕ ЗАПИСИ НА БОЙКО БОРИСО...
afganec
Давам "копи-пейс" на мой коментар, който писах по темата за Йелоустоун, но е актуален и по тази тема:
С "шистовите" земетресения работата е доста по-страшна.
Проблемът е в това, че при фракинга шистите се перфорират през определено разстояние, т.е. създават се изкуствени ДИСЛОКАЦИИ/нарушения/ в структурата им. При едно евентуално земетресение целия шистов пласт може да се разпадне... сиреч земната повърхност да се слегне с няколко десетки -:- стотици/че дори хиляди!!!/ метри на дълбочина, при това на огромна площ.
Груба аналогия/за по-добра представа/ може да се направи със случай, когато камък удари стъкло на автамабил - стъклото се пръска на малки парченца.
Само че, при автостъклата ефектът се търси умишлено - за да няма големи парчета които да заколят хората, докато ако нещо подобно стане със земната повърхност на площ няколко km², мащабът на катастрофата може да е ОГРОМЕН!
Не стига, че няма да остане никакъв културен слой/хумус, къщи, инфраструктура..., тва-онва/, ами на повърхността могат да излязат геологични формации, дето не им е мястото там: подземни води, газ, нефт... магма.
Ако се стигне до верижна реакция в разпадането на шистовия пласт... не ми се мисли - цели континенти могат да идат буквално в "преизподнята"!
Разбира се, не е толкова елементарно, както го описвам, ама тук не е мястото да обяснявам по-подробно.
Учудващо защо геолозите и геофизиците и разните псевдо-еколози си затварят очите за този проблем, а каканижат само за химическото замърсяване от фракинга. Не, че е за пренебрегване, но не е само то и не е то най-опасното.
2. АБК готви нова атака над „Моята библиотека“
3. Епохални открития, направени случайно
4. Грешките и капаните на съвременния сатанизъм - религия, сатанизъм, митология, шаманство, християнство, езотерика, култове, философия, лява и дясна страна, среден път
5. Улуру, чакры земли, тора шаста, гластенбери, озеро титикака, гора кайлас, гора синай, энергия, мобильный центр активации эпохи, эзотерика,
6. Космос, астрономия, НАСА, открытие, фотоснимки, Учёные, белый город, обитель бога, телескоп хабл,
7. мир, Учёные, свят, суперкомпьютер, теория хаоса, исследование мировой экономики, транснациональные корпорации, владение мировых доходов,
8. празници, маски, сравнение, значение, традиции, история, кукери, будизъм, езикознание, кукерство, зороастризъм, колобърство, песоглавци
9. хроники, история, древност, летописи, балхара, древнобългарските държави, волско-камска българия, исторически извори
10. Китайската стена - не са я строили китайците, а друг?
11. Най-страшните места на Русия