Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.05 18:13 - ОТ ИНТЕРВЮ С Д-Р СИМЕОН СИМОВ, който е събирал УНИКАЛНИ КАРТИ, ГРАВЮРИ, АТЛАСИ И др. и в тях БЪЛГАРИЯ СЕ СПОМЕНАВА ДАЖЕ И ПРЕЗ ВРЕМЕТО НА ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ.
Автор: hadzapi Категория: Лични дневници   
Прочетен: 144 Коментари: 0 Гласове:
4



ОТ ИНТЕРВЮ С Д-Р СИМЕОН СИМОВ, който е събирал УНИКАЛНИ КАРТИ, ГРАВЮРИ, АТЛАСИ И др. и в тях БЪЛГАРИЯ СЕ СПОМЕНАВА ДАЖЕ И ПРЕЗ ВРЕМЕТО НА ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ.

  В-к “Дума”, Татяна Кирякова, 2006 г.

  Д-р Симеон Симов е родом от Перник. Завършил е медицина и поради желанието си да напредва в професионално напуска страната ни преди близо 40 години. Живее в Германия и Италия. Колекционер е на географски карти, гравюри, литература за тях, книги за музика и орхидеи.

  - Г-н Симов, казвате, че България е била винаги в Европа, че е една от първите държави на Европа.

  - Веднага го потвърждавам, че България във всички карти от 1476 г. е вътре. Дори има портолани, това са ръчните карти, едно време работени за мореплавателите, в които пак ще намерите България. Това означава, че учените никога не са забравяли България.

  - Дори са я отбелязвали и по време на турското робство у нас?


  - Нещо повече, по време на турското робство има 450 карти и ако намерите и една, в която няма България, ще ви дам един милион. Навсякъде съществува България. С големи букви е написано Турция без всякакви граници, откъде докъде, но България си остава България. Най-хубавата карта за мен, за Европа и България, си остава картата, нарисувана от Себастиян Мюнстер през 1564 г. Той е нарисувал една жена, която представлява Европа. И ако я гледате по средата, към корема, там я има България.

  - Защото сме пъпа на Европа, така ли?

  - Пъпа на Европа и то още преди 500-600 години.

  - Как се поради тази ви страст да събирате карти, г-н Симов?

  - Като бедно селянче никога не бях виждал карта. Когато напуснах България, видях как един французин продава стари карти. Говорих с него и му казах, че съм българин, но нямам пари, а много ми се иска поне да си гледам държавата. Накрая той ми даде една карта почти без пари. Тя страшно ми харесваше. Беше не много стара, сигурно над 300 години (смее се).

  - Правили ли сте други дарения някога?

  - За 1300-годишнината на България подарих на Националната библиотека 31 стари карти и горе-долу толкова гравюри. Гравюрите изчезнаха, картите са още там.

  - Предлагали ли са ви да направят откупка на колекцията ви?

  - След втората изложба на проф. Дойно Дойнов казах, че тези неща трябва един ден да дойдат в България, защото тук им е мястото. Преди три години имах лични неприятности. Обърнах се към няколко библиотеки и тогава можех да получа огромна сума, но веднага си помислих: "Дано да успееш и този път да закърпиш положението..." И успях.

  - Как се решихте да направите това дарение именно сега?

  - Свързах се с новата председателка на архивите Боряна Бужашка и с нея някак много бързо се разбрахме, че всичко трябва да дойде тука, в родината.

  - Вашите близки не проявяват ли някакви претенции?

  - Претенция не може да има никой. Аз съм работил като вол за това и то е моето богатство. С него мога да правя това, което искам. От моето семейство ми казват, че ме обичат, че дори да се върна и като циганин, и като богаташ, за тях е все едно.

  - Освен уникалната колекция от карти притежавате и огромна библиотека с книги, в които има тематични колекции.

  - В Италия имам още две библиотеки. Музикалната библиотека, която не е толкова голяма, и библиотеката на другото мое хоби - да развъждам и отглеждам орхидеи. Събрал съм книги за орхидеи от цял свят. Третата ми сбирка е от готварски книги. Ако умра - всички те също идват в България. Моите хора нямат никакви претенции...

  - Като любител на музиката, предполагам, че не събирате само книги за музика, но и самите музикални произведения...

  - О, да, музикалната ми дискотека съдържа над 10-15 хиляди плочи, в които ще намерите уникални записи. Райна Кабаиванска и Николай Гяуров заедно с Пласидо Доминго пеят в "Ернани" през 1971 г. или други, т.нар. черни плочи. Притежавам например портрет на Николай Гяуров, който е близо три метра, рисуван от австрийска художничка, който също договарям къде да го предам като дар.

  - Г-н Симов, вие направо сте достоен на ваше име да бъде направен музей?

  - Не... Поръчал съм, един ден, като умра, да разпръснат праха ми в Дунав, в Германия, и ... така да стигна до Черно море, което много обичам.

  - Какво е за вас България като усещане? Винаги ли сте се чувствал българин?

  - Абсолютно, никога не съм преставал да бъда българин.

  - А изпитвал ли сте някога неудобство от това, че сте българин, например в най-тоталитарните времена, когато сте живели зад желязната завеса така да се каже?

  - Не. След като напуснах България никога не съм дал нито едно интервю, не съм казал нито една дума какво е положението в Родината ми, въпреки че можех да изкарам много пари, защото тогава бяхме единици, които бягахме зад граница. Никога не бих могъл да говоря против една страна, която е моя Родина. И това е най-гадното, когато хората започнат да говорят против Родината си. За България няма да чуете лоша дума от мен.

  - Да се върнем на картите, какъв период обхващат те?

  - Най-старта е от 1476 г., последните са от около 1890 г. По-нови карти не съм събирал. Исках да събера картите, които да помогнат и на политици и на учени да видят какво е била България някога. Картите са 450, а атласите са над 350. Що се отнася до книгите - първата е на Деофелактос Охридски от 1526 г. Събрал съм страшно много книги за Освобождението на България, за Руско-турските войни.

  - И къде ще бъде съхранено това богатство?

  - Всичко идва в Главно управление на архивите и отговорността пада върху г-жа Боряна Бужашка. Искам всички да знаят, че тези книги са донесени тук от мен. Тя предостави всичко на мен и го повтарям, за да не си позволи някой някога да я обвини, че била скрила или прибрала нещо.

  - Изчислявал ли сте стойността на колекциите си във финансовото изражение?

  - Не, макар да мога да го направя. Но ако го направя по днешни цени - това е цяло състояние.

  Бел Ред. - "Европа за България в колекцията на д-р Симеон Симов" се наричаше изложбата, която бе наредена във Военния клуб и бе открита от премиера Сергей Станишев преди няколко години. Бяха изложени наистина уникални атласи, карти, гравюри и книги, събирани от д-р Симов по търгове и аукциони по цял свят - С. М.


  .............................................


  Доктор СИМЕОН СИМОВ
  Роден е на 25 октомври 1931 г. в Перник. Учи в Първа търговска и Шеста мъжка гимназия в София.
  През 1957 г. завършва медицина в София, след което започва работа като лекар, но в края на 1950-те години напуска страната и се установява първоначално във Франция, после в Германия, а след това в Италия.
  От началото на 1960-те години в продължение на десетилетия тойСЪБИРА АТЛАСИ, КАРТИ, ГРАВЮРИ, РИСУНКИ, КНИГИ, СВЪРЗАНИ С ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРИЯ И БАЛКАНИТЕ.
  Участва в аукциони, посещава антиквариати навсякъде, където пътува в Западна Европа, с единствената цел да се сдобие с интересен и ценен екземпляр.
  Първоначално събира предимно карти и атласи. Постепенно започва да колекционира и книги, гравюри и рисунки.
  През 1978 г. в Народната библиотека „Кирил и Методий“ пристигат 30 географски карти, подарени на българското посолство във Федерална република Германия от д-р Симеон Симов, живеещ и работещ тогава в Хамбург.
  През есента на 1985 г. във Велико Търново за първи път е показана част от КОЛЕКЦИЯТА ОТ АТЛАСИ, КАРТИ, СТАРОПЕЧАТНИ ИЗДАНИЯ И ГРАВЮРИ ЗА БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ.
  А през май 1986 г. е открита втора изложба в София.
  Така идва и решението му да остане завинаги в българските архиви.
  В началото на 2006 г. след срещи и разговори между председателя на Държавна агенция „Архиви“ Боряна Бужашка и д-р Симов, както и с помощта на министър-председателя Сергей Станишев и Министерството на финансите, ценната колекция постъпва в Централен държавен архив.
  Образуван е фонд 2115К, който се състои от 1126 архивни единици от периода 1478 – 2001 г.

  От "Уикипедия"


  Ето видеа от Държавния архив, от 2020 г. за тази колекция -

  „Европа за България“ в колекцията на д-р Симеон Симов, част 1 - https://www.youtube.com/watch?v=DX6yf8m9DXY

  „Европа за България“ в колекцията на д-р Симеон Симов, част 2 - https://www.youtube.com/watch?v=7QZ5-WLIQHE

  „Европа за България“ в колекцията на д-р Симеон Симов, част 3 - https://www.youtube.com/watch?v=vst4Jmfpp54

  „Европа за България“ в колекцията на д-р Симеон Симов, част 4 - https://www.youtube.com/watch?v=PS0nSvms6kw











Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: hadzapi
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3953514
Постинги: 2362
Коментари: 744
Гласове: 1929
Архив
Календар
«  Септември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Блогрол
1. Битката за ресурси - как и защо бе съсипан Дамаск
2. АБК готви нова атака над „Моята библиотека“
3. Епохални открития, направени случайно
4. Грешките и капаните на съвременния сатанизъм - религия, сатанизъм, митология, шаманство, християнство, езотерика, култове, философия, лява и дясна страна, среден път
5. Улуру, чакры земли, тора шаста, гластенбери, озеро титикака, гора кайлас, гора синай, энергия, мобильный центр активации эпохи, эзотерика,
6. Космос, астрономия, НАСА, открытие, фотоснимки, Учёные, белый город, обитель бога, телескоп хабл,
7. мир, Учёные, свят, суперкомпьютер, теория хаоса, исследование мировой экономики, транснациональные корпорации, владение мировых доходов,
8. празници, маски, сравнение, значение, традиции, история, кукери, будизъм, езикознание, кукерство, зороастризъм, колобърство, песоглавци
9. хроники, история, древност, летописи, балхара, древнобългарските държави, волско-камска българия, исторически извори
10. Китайската стена - не са я строили китайците, а друг?
11. Най-страшните места на Русия