"За съжаление изцяло по вина на човека сме загубили нашите видове лешояди. Основната причина за това е използването на отрови за борбата срещу хищници - вълци и мечки. Борбата не е била насочена към лешоядите. Те са станали невинни жертви" - твърди Елена Кметова от "Зелени Балкани".
Яли са отровни примамки за хищници. И докато използването на отрови бъде забранено, сме се простили с четирите вида лешояди: египетски, белоглав, черен и брадат. Днес други, по-мислещи представители на вида хомосапиенс в България, полагат усилия да възстановят популацията на белоглавия лешояд.
Доставянето на птиците от чужбина е само част от един дълъг процес, който изисква много познания, търпение и най-вече - разбиране и любов към птиците. След пристигането птиците изкарват няколко месеца на адаптация в специални клетки в районите, където предстои да вкусят истинската свобода. Едната е над село Тъжа в Централен Балкан. Има и още три: във Врачанския Балкан, над Сливен и в Котел.
"Идеята е птиците да възприемат мястото като свой роден дом, да свикнат с нашия климат, с нашите условия, да се ориентират къде са скалите, къде са местата за водопой и къде могат да намерят храна" - обясни Елена Кметова от "Зелени Балкани".
115 белоглави лешояда са освободени в рамките на проекта за завръщането им в България от 2010-та досега. 116-тият, наречен закачливо Германка от екипа на "Зелени Балкани", идва от германски зоопарк и има специалната чест да изпробва за първи път нов предавател, който ще изпраща SMS-си с местоположението й. Защото веднъж усетили вятъра с крилете си, лешоядите не признават граници, особено по-младите.
"Те са в своите тийнейджърски години и като всеки тийнейджър обичат много да скитат и да виждат какво се случва навън. Затова имаме птици, които са виждани в Сърбия, една от тях беше достигнала Италия, дори Полша" - разказва още Кметова.
Хубавото е, че след като поскитат, повечето птици се връщат в България. А още по-хубавото е, че две от тях вече са решили да се задомят.
"Едната е от френски зоопарк, а съпругът й е испанец, но те направиха първата международна лешоядна двойка в Източна Стара планина" - споделя еколожката.
В гнездото им даже се появило яйце, но не могли да отгледат малко. Пак поради младостта и малкото им опит. Дано догодина двойката да се сдобие с първото белоглаво лешоядче. Така, както 116-тият лешояд, пуснат на свобода, се сдоби с име. Емма. С двойно "М". Така го кръсти неговият осиновител, г-н Рейнхард Крап от посолството на Германия в България.
Автор: Милен Атанасов, Биляна Боневаhttp://bnt.bg/bg/news/view/100618/zelena_svetlina_zavryshtaneto_na_leshojadite_v_bylgarija - видеото
Мръсно, по-мръсно, най-мръсно... екологи...
Анти-еко терористи
2. АБК готви нова атака над „Моята библиотека“
3. Епохални открития, направени случайно
4. Грешките и капаните на съвременния сатанизъм - религия, сатанизъм, митология, шаманство, християнство, езотерика, култове, философия, лява и дясна страна, среден път
5. Улуру, чакры земли, тора шаста, гластенбери, озеро титикака, гора кайлас, гора синай, энергия, мобильный центр активации эпохи, эзотерика,
6. Космос, астрономия, НАСА, открытие, фотоснимки, Учёные, белый город, обитель бога, телескоп хабл,
7. мир, Учёные, свят, суперкомпьютер, теория хаоса, исследование мировой экономики, транснациональные корпорации, владение мировых доходов,
8. празници, маски, сравнение, значение, традиции, история, кукери, будизъм, езикознание, кукерство, зороастризъм, колобърство, песоглавци
9. хроники, история, древност, летописи, балхара, древнобългарските държави, волско-камска българия, исторически извори
10. Китайската стена - не са я строили китайците, а друг?
11. Най-страшните места на Русия