Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.07.2011 21:16 - Дракон дебне в плиткото. Медузите се целят в очите, морската котка е с най-остър шип
Автор: hadzapi Категория: Други   
Прочетен: 2401 Коментари: 0 Гласове:
2



"Пази се от буря и морски дракон!" С тази заръка изпращали някога всеки варненски рибар, тръгнал на дълъг улов. Острите отравяния след убождане от морски дракон продължават да са сериозен медицински проблем по Черноморското крайбрежие, алармира д-р Мариета Йовчева, шеф на отделение в клиниката по токсикология на МБАЛ-Варна към Военноморска академия. Рибари с мрежи, пишман въдичари, а и много летовници могат да станат лесна жертва на морския дракон, предупреждава специалистката с 28-годишен стаж. Драконът е хищна риба, която живее в плитките крайбрежни води.



image
  През зимата драконът се спотайва на 70-80 см дълбочина в морето, но през лятото напада в плиткото - дори да влезете в морето до коляно, пак може да ви захапе, предупреждава д-р Мариета Йовчева. И дава жокер - морският дракон прилича на безобидно попче или млад сафрид. Не е страшен на вид - дълъг е само 20-35 см.

Драконът заблуждава доста рибари любители. Закача се на кукичката, а лаиците смело го хващат за хрилете, за да откачат. Точно там обаче рибата крие 3 остри зъба, свързани с отровни жлези. Опасните бодли се намират  в хрилете є на гърба.

Някои туристи каръци пък се натравят, като настъпят дракона. След обождането болката е неописуема - силна, пронизваща, пареща, пулсираща. Може да продължи от 1 до 3 часа, разказва токсикологът. Случва се обаче отровата да мъчи убодените и цяло денонощие, а в най-тежките случаи - и 12 дни. "Виждала съм и мъже да плачат и да се тръшкат от болка", разказва д-р Йовчева. Отровата е комплексна с водеща съставка - дракотоксин, който причинява локално и общо отравяне. При тежки случаи може да засегне нервните окончания, да предизвика контрактура (свиване на мускули, сухожилия). Ако не се потърси веднага лекарска помощ, увреждането може да е трайно със засягане на костите и да се стигне до обездвижване на ставите.

Може да се получи и некроза - тъмно петно и унищожаване на тъканта, което изисква хирургическа намеса. Като последица може да се появи и вторична инфекция, тъй като морската вода не е стерилна и вкарва бактерии в раната, която кърви понякога 2-3 часа. Общият токсоалергичен синдром, който се появява в първите 2-3 часа, е свързан със силно главоболие, гадене, студена пот, сърцебиене. При хора, склонни към алергии, може да предизвика анафилактоидна реакция и ако не се потърси веднага лекарска помощ, да се стигне до шок, а макар и в много редки случаи досега и до смърт. Но понякога се получава продължително или трайно обездвижване на потърпевшия крайник - най-често ръката. Има ужилени преди години, които и досега ходят на физиотерапия или се лекуват в барокамера.

А в някои морски държави като Дания има клауза за ранно пенсиониране по болест след тежко убождане от морски дракон, дава пример д-р Йовчева. Пикът на драконовите ухапвания е през август, предупреждава специалистката.

Токсичният ефект от драконовото убождане е бил добре известен още в древността. За първи път е описан от Плиний Млади (I век пр.н.е.). Българският учен д-р Живко Георгиев е с най-голямото проучване в България по въпроса. Той съобщава за 520 случая на такава интоксикация за периода от 1956 до 1966 г. През 2007 г. е имало 43 случая на отровното убождане. Тази година са пострадали само 11 души.

Лечението на пострадалите от морски дракон се осъществява в клиниката по токсикология. Мястото първо се обезболява, след което раната се почиства и превързва. Прави се инжекция против тетанус. Прилагат се и локални блокади против силната болка, която води направо до прилошаване. Използва се и антибиотична програма. Въпреки многобройните проучвания и публикации, в литературата се срещат значителни разногласия по въпроса за лечението. Много автори поддържат разпространеното народно лечение на болката с потапяне на ужиленото място в гореща вода с температура 45-50 градуса за 1,5 ч. Считало се, че по този начин се неутрализира термолабилната драконова отрова. Възражението срещу това е опасността от бързо разпространение на отровата и от тежки вторични инфекции. В България това лечение не се прилага. Корифеят д-р Живко Георгиев предлага изстудяване с ледени компреси.

През 60-те години на ХХ век са били създадени специални ваксини срещу морския дракон, но поради трудното стандартизиране и високата цена не са се наложили като рутинно лечение. Най-любопитното е, че морският дракон минава за деликатес и във Франция правят вкусна чорба от него.

Това лято има убоден от морска котка - човек с харпун, в когото тя забила кухия си шип на опашката. "Болката е още по-силна, отколкото при морския дракон", предупреждава д-р Йовчева. Друга напаст през сезона е скорпидът, който е сходен с морския дракон, но е грозна рибка и ужилването му не дава същите симптоми. Медузите се появяват в края на юли и началото на август в Черно море, но не са отровни.

Най-зле е, когато се засегнат очите и тогава паренето, което е много неприятно, може да продължи повече от 24 часа. Трябва веднага да се отстранят пипалата на медузата, да се напръскат очите обилно с вода и на всяка цена да се потърси лекар. Медузите в южните морета и в Адриатическо море могат с пипалата си човек да убият. Докато Черно море е много по-ласкаво в сравнение с другите морета, казват специалистите.

"Има опасност от отравяне със скумрия и паламуд", предупреждава д-р Йовчева. "Ако рибите не се изчистят веднага и замразят, натрупват веществото хистамин и могат да докарат голяма беля - повръщане, сърбеж и диария", уточнява варненската лекарка.

Кръстина Маринова


http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-07-28&article=376004




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: hadzapi
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3807386
Постинги: 2351
Коментари: 744
Гласове: 1918
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Битката за ресурси - как и защо бе съсипан Дамаск
2. АБК готви нова атака над „Моята библиотека“
3. Епохални открития, направени случайно
4. Грешките и капаните на съвременния сатанизъм - религия, сатанизъм, митология, шаманство, християнство, езотерика, култове, философия, лява и дясна страна, среден път
5. Улуру, чакры земли, тора шаста, гластенбери, озеро титикака, гора кайлас, гора синай, энергия, мобильный центр активации эпохи, эзотерика,
6. Космос, астрономия, НАСА, открытие, фотоснимки, Учёные, белый город, обитель бога, телескоп хабл,
7. мир, Учёные, свят, суперкомпьютер, теория хаоса, исследование мировой экономики, транснациональные корпорации, владение мировых доходов,
8. празници, маски, сравнение, значение, традиции, история, кукери, будизъм, езикознание, кукерство, зороастризъм, колобърство, песоглавци
9. хроники, история, древност, летописи, балхара, древнобългарските държави, волско-камска българия, исторически извори
10. Китайската стена - не са я строили китайците, а друг?
11. Най-страшните места на Русия