Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.03.2012 22:36 - Вместо в салата зеленчуци се превръщат в музикални инструменти в Китай
Автор: hadzapi Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1375 Коментари: 0 Гласове:
2



image

Скрийншот от видео с двамата братя от Китай в YouTube

image

За двама братя от Китай зеленчуците са не само източник на витамини. Те са и музикални инструменти.

На местния пазар в Пекин Нан Уейдонг и Нан Уейпинг изглеждат така сякаш пълнят чантите си със зеленчуци, за да зареждат ресторант, но всъщност ги носят вкъщи, където ги превръщат в музикални инструменти, разказва "Ройтерс".

Двамата са израснали, обградени от зеленчуци, в провинцията Анхуй, но баща им, който бил и техен учител по музика, ги окуражавал да изучават музикалните инструменти от малки. Като тийнейджъри станали част от местна театрална трупа.

Идеята да започнат да правят инструменти от зеленчуци обаче им хрумнала преди около две години.

Сега двамата живеят и работят в малък апартамент в Пекин, пробивайки дупки в моркови, тиквички, корени на лотос и какво ли още не.

Сладкият картоф се превръща в подобие на окарина (глинен духов народен музикален инструмент с овална форма - бел.ред.). Редица от моркови, завързани в изправено положение за стрък праз, пък имитират китайска панова флейта.

"Колкото по-дълбока е дупката, толкова по-нисък е тонът. Колкото по-плитка е дупката, толкова по-висок е тонът", казва по-младият от двамата, 41-годишният Нан Уейпинг. Той допълва, че размерът на дупките в зеленчуците е от значение и за качеството на звука. "Празът е само за декорация", казва той.

Контролът на тоновете е изключително труден, тъй като промяната в температурата влияе, а влажността свива или отваря формата на отворите, което често изкарва звуците извън тоналността.

Репертоарът на двамата братя е разнообразен точно толкова, колкото са и техните инструменти - от традиционна китайска музика за флейта до известни западни песни.

Братята са се появявали в различни шоупрограми в Китай, като за изпълнение получават между 30 до 50 хил. юани, което е и техният единствен приход. За всяко шоу те правят напълно нов набор от инструменти.

Въпреки че формата и големината на зеленчуците са от изключителна важност, най-важна е всъщност свежестта им, казва Нан Уейдонг.

"Ако съдържанието на вода в зеленчуците се изпари, тоновете на инструмента ще станат по-високи или фалшиви. Заради това избираме зеленчуци, които съдържат колкото се може повече вода", допълва той. По думите му зеленчуците трябва да са здрави и твърди, като такива на няколко дни не им вършат работа, тъй като са прекалено меки, за да свирят на тях.


http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2012/03/13/1786443_vmesto_v_salata_zelenchuci_se_prevrushtat_v_muzikalni/





Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: hadzapi
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3785537
Постинги: 2350
Коментари: 744
Гласове: 1915
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. Битката за ресурси - как и защо бе съсипан Дамаск
2. АБК готви нова атака над „Моята библиотека“
3. Епохални открития, направени случайно
4. Грешките и капаните на съвременния сатанизъм - религия, сатанизъм, митология, шаманство, християнство, езотерика, култове, философия, лява и дясна страна, среден път
5. Улуру, чакры земли, тора шаста, гластенбери, озеро титикака, гора кайлас, гора синай, энергия, мобильный центр активации эпохи, эзотерика,
6. Космос, астрономия, НАСА, открытие, фотоснимки, Учёные, белый город, обитель бога, телескоп хабл,
7. мир, Учёные, свят, суперкомпьютер, теория хаоса, исследование мировой экономики, транснациональные корпорации, владение мировых доходов,
8. празници, маски, сравнение, значение, традиции, история, кукери, будизъм, езикознание, кукерство, зороастризъм, колобърство, песоглавци
9. хроники, история, древност, летописи, балхара, древнобългарските държави, волско-камска българия, исторически извори
10. Китайската стена - не са я строили китайците, а друг?
11. Най-страшните места на Русия